Czy warto czytać dziecku w obcym języku?

Wspominałam już, że jedną z wielu rzeczy, które wraz ze Starszą Ikrą robimy chętnie jest wspólne czytanie odsyłam tutaj. W ciągu każdego dnia musi znaleźć się czas na wspólne czytanie. Dochodzi już do tego, że częściej czytane bajki Starsza Ikra zna na pamięć i kontynuuje, kiedy któremuś z rodziców zaschnie w gardle.O korzyściach płynących ze wspólnego czytania raczej nie muszę przypominać, a i nikogo nie muszę chyba przekonywać, że ten rodzaj spędzania czasu z dzieckiem ma korzystny wpływa na jego rozwój.

Co z czytaniem w obcym języku? Czy jest sens coś takiego czynić, skoro dziecko nie zna  języka na tyle by zrozumieć treści płynące z czytanego tekstu. Odpowiedź popartą moją wiedzą i doświadczeniem znajdziecie poniżej.

Wybór literatury powinien być dostosowany czytelnika. W przypadku dziecka wybieramy bajki, nawet jeśli dziecko nie będzie do końca rozumiało treści, bogate ilustracje i znajomość fabuły w rodzimym języku ułatwi zrozumienie całości.

A jakie korzyści płyną z czytania w języku obcym?

  • dziecko „osłucha” się z językiem, jego brzmieniem i akcentem.
  • jeśli uczy się danego języka będzie rozbudowywało swój zasób słownictwa
  • zapozna się z kulturą danego kraju
  • nie zdając sobie z tego sprawy nauczy się czegoś nowego w ciekawy sposób
  • dodatkowo łatwiej będzie komunikowało się  w języku obcym

Jak to wygląda u nas?

Starsza Ikra chętnie czyta wszystkie książki, postanowiłam zacząć wprowadzać do jej księgozbioru również książki anglojęzyczne. Ich zdobycie jest prostsze niż myślałam, często pojawiają się w second handach i są mało „chodliwym towarem”. Można też rozejrzeć się na portalach aukcyjnych, bądź księgarniach językowych. Znajomi przebywający w Anglii, bądź innym kraju anglojęzycznym też są mile widziani. Ostatnimi dniami i my dostaliśmy taki prezent, który Starszej Ikrze bardzo przypadł do gustu.

Starsza Ikra  część z tych anglojęzycznych książek czyt bardzo chętnie,niektóre nie przypadają jej do gustu i wtedy muszę tłumaczyć je na język polski. Jedno jest pewne, każdy rodzaj czytania niezwykle rozwija i zacieśnia więź rodzica z dzieckiem, a jeśli robimy to w obcym języku to płyną z naszego wspólnego czytania dodatkowe korzyści.

DSCF0533

DSCF0526

DSCF0530

Reklamy

2 thoughts on “Czy warto czytać dziecku w obcym języku?

  1. ewa k. pisze:

    ;]] przez chwilę myślałam, że Felka to takie włochate kapcie, które przypadkiem wdarły się w kadr zdjęcia… czytaj, czytaj, niech się dziewczyny osłuchują;]

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s