oswoić ból

W moim przypadku zbliża się wielkimi krokami – poród jedno słowo, które u wielu budzi przerażenie. Póki co,mimo wszystko ja się nie boję, a przecież mam już doświadczenie i wiem, jak to wygląda w rzeczywistości

więc może właśnie dlatego.

Mimo, że bolało ja już nie pamiętam z tego bólu nic. Chyba nawet tydzień po porodzie nie było to dla mnie traumatyczne wspomnienie. Bardziej bałabym się cesarskiego cięcia i to jaki ból nastąpi po nim.Są dwie odpowiedzi dlaczego się nie boję.

Albo umiałam sobie z tym poradzić, albo miłość macierzyńska wszystko wymazała z mojej pamięci. Mam jednak kilka rad dla tych którzy się boją, jak ból porodowy oswoić.

Ból porodowy możemy podzielić na 2 etapy- pierwszy w trakcie I fazy porody dotyka zazwyczaj podbrzusza lub okolicy lędźwiowej. Drugi w trakcie II fazy porodu powodowany uciskiem dziecka na krocze i tam też odczuwany jest największy dyskomfort.

Każdy, każda z nas ma swój własny indywidualny próg bólowy, jednak oswojenie się z myślą, że musi boleć ,a le robimy to ze względu na dziecko i dobro dziecka staje się wielką pomocą i motywacją.

Jeśli posłuchasz kobiety, która wspomina poród dobrze, nie wiąże go z najtraumatyczniejszym wydarzeniem swojego życia to Twoje nastawienie zmieni się. Niestety „opowieści okołoporodowe” innych mam nie wpływają pozytywnie na ten stan. Z reguły nie dostajemy od wcześniej rodzących kopniaka motywującego, lecz takiego który ma sprawić że prześcigamy się w tym, która gorzej zniosła swój porodowy ból.

Jeśli pojawia się lęk o to co przeżyjemy w trakcie porodu to wzmaga on napięcie,prowadzące do napięcia i niedotlenienia tkanek, co może mieć wpływ na nasilenie bólu.

Spróbujmy pozbyć się lęku i świadomie podejmijmy relaksację, aby  ciało mogło odprężyć się w momencie, kiedy ból nie występuję. O moich sposobach na relaks wspominałam już tutaj .

Warto też myśleć, że ból powoduje postęp porodu, a z każdą chwilą jesteś coraz bliżej najpiękniejszego finału, jaki możesz sobie wyobrazić. Po kilku nieprzyjemnych momentach będziesz tulić największy cud życia, jak mogłaś sobie wyobrazić.

Są jednak metody, których możesz użyć by złagodzić to co Cię przeraża :

  • metody, które sama kontrolujesz:zmiana pozycji ciała, skakanie na piłce gimnastycznej, techniki oddechowe
  • pomoc drugiej osoby,masaż, ciepłe i zimne okłady’
  • metody farmakologiczne : gaz rozweselający czy znieczulenie

Wszystko zależy od Twojego osobistego nastawienia, od psychicznego przygotowania jeszcze przed porodem, od wsparcia osoby, która w porodzie towarzyszy i tego by cały czas pamiętać, że na mecie czeka najpiękniejsza nagroda- Twoje ukochane dziecko! O tym pamiętaj przez cały czas, a poród nie będzie Ci straszny!

 

DSCF9992

Reklamy

2 thoughts on “oswoić ból

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s