Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

Rodzeństwo – myślę,że w pewnym wieku każde dziecko o nim marzy. Rodzice nie zawsze chcą się przekonać namowom malucha. W moim przypadku jeszcze do takiej sytuacji nie doszło Starsza Ikra została postawiona przed faktem dokonanym. Jak sobie z tym radzimy, jak przygotowujemy Starszą Ikrę na pojawienie się nowego członka rodziny?

Jakiś czas temu pisałam o swoich obawach związanych z podwójnym rodzicielstwem, dzieleniem miłości, zazdrością itp.tutaj Postanowiłam w jakiś sposób dać upust moim lękom i zacząć działać.

Szanse na powodzenie operacji Starsza Siostra oceniam póki co dość dobrze. Co się wydarzyło, jak się przygotowujemy do nowych ról?

często, niemalże codziennie opowiadam Starszej Ikrze o siostrze, o tym jak będzie miała na imię, że mieszka w brzuszku i z powodzeniem stwierdzam, że mimo swoich dwóch lat Starsza Ikra chyba zdaje sobie sprawę z tego faktu.Powiększający się brzuszek bardzo to ułatwia. Sama ostatnio przytuliła się do brzuszka i powiedziała „Mati kocha Ninę” oj Ikrowa mama mocno się rozczuliła. Oby tak zostało.

  • Od początków ciąży czytamy wspólnie dwie książeczki, które mogę z czystym sumieniem polecić( i nie jest to wpis sponsorowany) rodzicom którzy chcą przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa. Pierwsza z nich opowiada o rozwoju dziecka w łonie matki. Jest napisana zabawnym wierszowanym językiem, opatrzona kolorowymi obrazkami, które pomagają wyobrazić sobie, że maminym brzuszku naprawdę mieszka dzidziuś. JOANNA OMILLIN „Kiedy mnie jeszcze nie było na świecie”

kiedy_jeszcze_okl

Druga z czytanych przez nas książeczek opowiada o rodzinie, która przygotowuje się na pojawienie się drugiego dziecka. Podobnie, jak w przypadku pierwszej książeczki na obrazkach widać rozwijające się w łonie mamy dziecko, oraz przygotowania całej rodziny, by powitać maluszka. Dodatkowo jest mowa o sercu, które ma wielkie pokłady miłości, takiej która nie musi dzielić, ale łączyć. ELŻBIETA ZUBRZYCKA „Będziemy mieli drugie dziecko”

bedziemy-mieli-drugie-dziecko-magia-serca-i-milosci-b-iext6148831

  • Trzecia aktywność, którą wymyśliłam jest lalka bobas. Z racji minionych urodzin Starsza Ikra takową dostała, by mieć „swojego” dzidziusia i opiekować się nim w podobny sposób, jak to wkrótce będzie robić Ikrowa Mama z młodszą siostrą. I póki co jest to strzał w 10, bo Starsza Ikra bardzo chętnie przejęła opiekę nad dzidziusiem i uczy się co to znaczy być opiekuńczym i troskliwym.

Mam nadzieję, że wszystko to sprawi, że nasza rodzinka będzie mogła cieszyć się sobą, bez zazdrości i obaw jak podzielić się miłością. Siostry będą się wzajemnie wspierać, a Ikrowi rodzice cieszyć widokiem wzajemnej miłości, troski i szacunku istot, które kochają.

DSCF9616

Reklamy

2 thoughts on “Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s