Drugie dziecko..

Pewnie nie  jestem w tym osamotniona, ale czym bliżej terminu porodu tym więcej obaw i lęku przysparza mi drugą ciąża. Nawet nie ciąża, tylko to co nastąpi po porodzie. Pragnę znaleźć odpowiedź, jak to będzie gdy będziemy już we 4 po tej stronie brzucha. I uświadamiam sobie coraz częściej, że nie jestem w stanie tego przewidzieć.


Myślę, że każda mama będąca w drugiej i kolejnej ciąży staje w pewnym momencie ciąży przed podobnymi dylematami. Nigdy nie planowałam ,ba nie planowaliśmy że Starsza Ikra pozostanie jedynaczką. Nie wykluczam też,że to już koniec rozrastania się Ikrowej rodzinki. Jednak serce Ikrowej matki zaczyna odczuwać pewne obawy.
W pierwszej  kolejności pojawia się pytanie JAK TO BĘDZIE? Przecież codzienność nie przysparza nam kłopotów. Znamy się że Starsza Ikrą całkiem dobrze,wiemy jaki jest porządek dnia,co lubimy razem robić.A teraz wszyskto się zaburzy,może nawet zburzy. I nie jestem w stanie nawet w jednej setnej przewidzieć zmian,jakie nastąpią.

Drugie co się nasuwa na myśl matce to zazdrość. Czy Starsza Ikra nie będzie zazdrosna, nie poczuje się odrzucona wszak do tej pory była sama jedna ukochana, w centrum uwagi rodziców. Teraz będzie miała konkurencję i to taką, która początkowo będzie wymagała duuużo uwagi ze strony mamy i taty.

Poza tym martwię się czy ja podołam, czy dam radę i fizycznie i psychicznie sprawić, by moje dzieci czuły się kochane, by poświęcać im maksymalnie dużo uwagi i czasu na który zasługują. Wiadomym jest, że pierworodne dziecko angażuje rodziców na 100 % . Z drugim i kolejnym już tak nie jest. Jak, więc sprawić, by każde z nich czuło, że uwaga rodziców jest skupiona na maksa, by czuły się doceniane i kochane?

Jak przygotować niespełna 2 letnią Starszą Ikrę na pojawienie się rodzeństwa? Jak sprawić, by nie czuła niechęci do nowego lokatora, a czuła,że ta maleńka osoba ma stać się dla niej jedną z najbliższych osób. Jak przygotować nasze serca na przyjęcie kolejnej miłości.

Te i podobne obawy kołatają się w głowie matki każdego dnia, ale pojawiają się też iskierki nadziei. Przecież nie ja pierwsza i nie ostatnia, wszak była to świadoma decyzja. Podołałam ze Starszą Ikrą podołam i z dwójką, trójką… kolejnych wyczekanych dzieci, bo to one nadają mojemu życiu sens mimo obaw, nieprzespanych nocy i wszystkich innych niedogodności życia matki. Bo bycie mamą i żoną to najlepsze co w moim życiu mogło się wydarzyć.

Na zdjęciu z miesięczną Starszą Ikrą – ale ten czas szybko płynie.

 

 

20140222_173721

Reklamy

7 thoughts on “Drugie dziecko..

 1. Mama "trójki " pisze:

  Nie martw sie 🙂 nowy bobas nie zaangazuje rodziców w 100%. On przecież bedzie tylko jadl i spał. Starsza córeczka nawet nie będzie nim szczególnie zainteresowana, bo szybko dojdzie do wniosku, że taki maly człowiek jest dla niej bezużyteczny, bo ani nie mowi, ani nie chodzi i bawić sie z nim nie da 🙂 Będzie sie cieszyć z gości, którzy będą Was odwiedzać i chetnie pomagać w czynnościach porzadkowych przy maluchu. W naszej rodzinie, nowy członek zawsze wracał ze szpitala z jakimś wymarzonym przez starsze rodzeństwo prezentem. Takie wkupne 🙂 Im mniej będziesz kombinować tym łatwiej uda Wam sie przejść przez najtrudniejszy, pierwszy miesiąc. Daj sie ponieść instynktowi matki 🙂 szczęśliwego rozwiązania

  Polubienie

 2. Ewa k. pisze:

  1) stary porządek się zaburzy, to pewne, ale po ty, by stworzył się nowy, w którym jest miejsce już nie dla 3 a 4 osób;]
  2) zazdrość starszej może się pojawić z dużym prawdopodobieństwem, ale będąc na nią przygotowani jesteśmy o krok do przodu – dużo czasu dla starszej i duuużo miłości powinny pomóc;] wkupne też dobre… ale…
  3) Nie martwa się! Podołasz! Dasz radę!
  4) Całe szczęście (m.in. dla dziecka), że uwaga rodziców nie jest skupiona na jednym dziecku na maksa. Trudniej wychować „normalnego” jedynaka. To szkoła życia dla was i dla dzieciaków.
  5) A Wasze Serce są już NA PEWNO przygotowane na pokochanie jeszcze jednego serduszka, nie ma żadnych wątpliwości;]]]
  6) Iskierki nadziei 😉 – tak trzymać!
  Bużka

  Polubienie

 3. Pingback: kobieta z ikrą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s