Pierwszy raz ….u dentysty :)

My mamy to już za sobą. Starsza Ikra po raz pierwszy odwiedziła stomatologa. Jak sprawić, by dla dziecka była to wizyta przyjemna? Oto kilka naszych rad.

Zgodnie z planami wrześniowymi z akcji ogarniam przestrzeń tutaj , zrealizowałam cel nie tylko jeśli chodzi o moją osobę, ale też o Starszą Ikrę. Odwiedziłyśmy panią stomatolog(tutaj). Myślę, że Starsza Ikra będzie miała miłe wspomnienie, jeśli chodzi o pierwsze spotkanie z dentystą i w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba z chęcią go odwiedzi.

Jak przygotować dziecko do takiej wizyty?

Po pierwsze dbać wspólnie z maluchem o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat. Stomatolodzy zalecają, by przemywać dziąsła, nawet jeśli zęby nie są jeszcze widoczne. Kiedy dziecko samo jest w stanie trzymać szczoteczkę należy dać mu, chociażby do zabawy by wyrabiać w dziecku pozytywne nawyki.

Kolejnym etapem jest wspólne mycie zębów o stałych porach. W naszym domu zawsze rano i wieczorem. Początkowo Starsza Ikra nie zawsze chciała myć zęby. Wtedy obmyśliliśmy plan- ona myła zęby Ikrowemu tacie, a tata mył ząbki jej. Szybko przyszedł czas, że sama nalega by dać jej szczoteczkę i pastę, by umyć „zięby”.

Po drugie nie straszmy dziecka, mówmy prawdę zarówno o tym, jak ważna jest higiena jamy ustnej oraz o tym, że stomatologa należy odwiedzać i nie jest to ktoś straszny. Warto pamiętać o wizytach kontrolnych co najmniej raz w roku.

Na pierwszą wizytę wybierzmy stomatologa, który ma podejście do dzieci. Takiego, którego znamy i wiemy, że nasze dziecko nie zrazi się po pierwszej wizycie. Ja wybrałam Panią stomatolog do której sama chodzę.Wiedziałam, że Starsza Ikra polubi „nową ciocię.”

Ostatnim etapem przygotowania do wizyty była książeczka związana z pierwszą wizytą u dentysty. Nie jest to post sponsorowany, ale dodam, że Starsza Ikra chętnie czytała książeczkę jeszcze długo przed tym, jak wizytę u dentysty planowałam.  Dzięki niej dowiedziała się, kim jest dentysta i jaki jest jego zadanie.

JAK PRZEBIEGAŁA WIZYTA?

Bez zastrzeżeń. Starsza Ikra na początek przywitała się z Panią Stomatolog oraz jej asystentką, podała im rączkę, dzięki czemu pierwszy strach minął. Następnie na prośbę dentystki powiedziała „AAA”, by móc sprawdzić, czy z ząbkami wszystko w porządku. Dostała także lusterko dentystyczne ” do zabawy”, a tak naprawdę do sprawdzenia czy z zębami trzonowymi również wszystko ok. Jednym słowem i Starsza Ikra i Pni Stomatolog wyszły ze spotkania zadowolone;)

Na koniec mój „dzielny mały pacjent” otrzymał naklejkę. Myślę, że za jakiś czas chętnie wróci w to samo miejsce.

A wy jakie macie doświadczenia w tym temacie?

DSCF6575   DSCF9257

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s