Mamo, Tato zapisz spraw bym się rozwijał – zapisz na zajęcia dodatkowe…

W dobie wszechstronnego rozwoju, znajomości języków obcych , uprawiania różnorodnych sportów oraz posiadania szerokich zainteresowań znajduje się obecnie nasze społeczeństwo. Nasze dzieci od samego początku są wtłaczane w ten wyścig szczurów dookoła. Jak sprawić, by dzieciństwo pozostało dzieciństwem, a dziecko  mimo wszystko rozwijało się wszechstronnie –  to nie lada wyzwanie dla współczesnych rodziców.

Kiedy na świecie pojawia się nasz maluszek jesteśmy nim zachwyceni, nasze dziecko wydaje nam się jedyne i wyjątkowe – zaraz jednak pojawia się koleżanka, babcia, ciocia czy są sąsiadka, która zaczyna porównywać-  „a Zosia, Kasia, czy Piotruś w tym wieku to już siedziały „. Na placu zabaw mamy 2 latków rozmawiają o tym gdzie zapisać malucha- jakie zajęcia rozwiną go dodatkowo, jakie zabawki sprawią, że dziecko rozwinie swoje ponadprzeciętne zdolności.

Czym dalej w życie machina coraz bardziej się napędza. Jak wybrać odpowiedni żłobek, przedszkole, szkołę i kierunek studiów, by dziecko w przyszłości robiło karierę i mówiąc kolokwialnie „trzepało kasę” .

Znajomość języków obcych- no przecież sam angielski już nie wystarcza trzeba by zapisać potomka na jakiś inny, bardziej egzotyczny, może chiński, arabski? Trzeba wybrać coś co sprawi, że nasze dziecko będzie unikatowe, będzie wyróżniało się z tłumu.

Sport to nie tylko piłka i hasło „zajęcia na macie”- macie i grajcie. Syn w szkółce piłkarskiej, tak by stać się drugim Robertem Lewandowskim. Zajęcia najlepiej z dyscyplin, które są opłacalne . Może moje dziecko stanie się następczynią Agnieszki Radwańskiej. Nigdy nie wiadomo- trzeba zainwestować.

A co z prawdziwą pasją naszego dziecka, jeśli ono niekoniecznie lubi kopać piłkę czy uczyć się gry na  keyboardzie. Dziecko uczęszcza na zajęcia, bo mama każe, bo tata chce. Samo najchętniej pobiegałoby po podwórku, spotkało się z innymi dziećmi.  Dziecko pracuje na swoją lepszą świetlaną przyszłość  od rana do wieczora. Przedszkole, szkoła, a popołudniami cała masa zajęć dodatkowych – często zajmujących wszystkie popołudnia, a nawet weekendy.

Mamo, tato, może Ty przypomnij sobie swoje dzieciństwo, czy tak ono wyglądało? Beztroska jazda na rowerze, lepienie pierogów z babcią, zabawa w „chowanego” – tak ja pamiętam te chwile. I wcale nie mam za złe swoim rodzicom, ze nie zapewnili mi miliona atrakcji i zajęć dodatkowych. Cieszę się, że tak wyglądało moje dzieciństwo, że pochodzę z pokolenia, które mogło spokojnie biegać i cieszyć się dziecięcą beztroską, zamiast biec z obawą czy zdążę na kolejne zajęcia.

Jednocześnie boje się o moje dziecko, bo chciałabym zachować zdrowy rozsądek, a nie zostać wciągniętą w wir „wyścigu szczurów” kreowany przez współczesnych rodziców i serwowany ich własnym niezwykłym przecież dzieciom.

Chcę się cieszyć ze wspólnego spaceru z córką po lesie, kiedy odkrywa przyrodę wokół, gdy obrzuca mnie szeleszczącymi liśćmi. Chcę patrzeć, jak radośnie podskakuje , gdy tylko usłyszy muzykę. Chcę cieszyć się , gdy widzę, jak odkrywa prostą zabawę piłkę- kopie podrzuca i ma z tego dziecięcą radość. Nie chcę MUSIEĆ wozić ją z zajęć na zajęcia, by zobaczyć, jak wraz z 20 innych super dzieciaków naśladuje to co pokazuje Pani od tańca . Niech cieszy się z dzieciństwa w taki sposób, by naprawdę mile je wspominać.

A Ty drogi rodzicu, jakie plany wiążesz ze swoim dzieckiem?

DSC_0034

Reklamy

2 thoughts on “Mamo, Tato zapisz spraw bym się rozwijał – zapisz na zajęcia dodatkowe…

  1. natala.c pisze:

    Dobrze napisane. Bo czy te zajęcia z angielskiego, gra na skrzypcach, nauka tańca itd., czy nie są to niespełnione marzenia rodziców, a niekoniecznie ich dzieci? Coś w tym jest.
    Sama jako 8 -10 latka największą frajdę miałam ze ubrudzenia się na podwórku, grania w piłkę ….nie miałam ani zajęć grania na czymkolwiek, żadnych zajęć z języków – i czy jestem przez to gorsza? upośledzona? Myślę, że nie;-)
    Prawdziwa pasja , czy to sportowa, muzyczna czy językowa, ma sens kiedy dziecko jest świadome i SAMO wyraża chęć uczęszczania na takie zajęcia;-) Cała reszta powinna być zabawą;-) Bo w końcu kiedy te dzieci mają mieć beztroskie dzieciństwo, skoro współczesne 15latki kreują się na wymalowane, wymuskane, pełne erotyzmu baby!!!!!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s